Programa da Arribada 2019

Xoves 28 de Febreiro

19:30 h. Salón Medieval do Parador de Baiona:
VII Ciclo de Conferencias dos Pobos Colombinos de España. ¿Sabía Colón a dónde ía?
A cargo de Javier Sierra. Premio Planeta 2017.

Venres 1 de Marzo

10:00 h. Os canóns da Fortaleza anuncian o comezo da Arribada:
Asentamento de mercadores vidos de tódolos cantos do reino.

12:00 h. Igrexa Santa María de Baiona:
Misa Solemne cantada polo Coro Parroquial de Baiona e acto seguido, «Ofrenda de coroas ante a Cruz de Evanxelización de América».

13:00 h. No Casal do Rexemento:
Inauguración da mostra: «A historia da escritura e a imaxe impresa. Unha viaxe polo tempo».

13:30 h. Na Capitanía Marítima:
Inauguración da mostra: «Menestres de Ribeira»; Aproximación ao mundo mariñeiro da vida de Baiona, a través das artes de pesca, embarcacións e os seus construtores na carpintería de Ribeira.

17:45 h. No Casal do Rexemento (Casa do Concello):
Recepción de autoridades e convidados ao 526 Aniversario da Arribada da Carabela a Pinta ao Porto de Baiona.

18:00 h. No Monumento a Martín Alonso Pinzón (Paseo Pinzón).
Homenaxe ao capitán da Carabela A Pinta:
·Intervencións das autoridades.
·Ofrenda de Coroas.
·Interpretación de Himnos.
«Disparos de salvas polos canóns da Fortaleza.

20:00 h. Na Praia Ribeira: Espectáculo «Presagio»:
O druida Haemus, anuncia aos habitantes de Baiona a súa predición: A inminente chegada dun navío cunha noticia que cambiará o seu mundo para sempre. Cumpríndose co vaticinio, a carabela A Pinta chega ao porto da vila coa boa nova do descubrimento de América.

23:00 h. Tres disparos de lombarda anuncian o remate do Real Mercado.

FESTA DA ARRIBADA

Sábado 2 de Marzo

10:00 h. Os canóns da Fortaleza anuncian o comezo da Arribada:
Asentamento de mercadores vidos de tódolos cantos do reino.

11:00 h. Apertura das animacións nas prazas, rúas, paseos e xardíns:
Obradoiros de Artesáns; Gremios de Canteiros e Ferreiros; Alameda dos Aprendices; Campamento de Adestramento de Cabaleiros; Zona Playmobil Medieval; Photocall Medieval; Zona Ludopuzzle; Recuncho dos Monicreques; Campamento Circense; Parada das Aves de Cetraría; Granxa Medieval, O Alpendre dos Bois; A morada do Dragón Otto e as aves medievais; Parque de Aventuras Desafío Medieval; Parque de Atraccións Medievais; Contenda de Esgrima Histórica e mostra de Armas e Armaduras; Demostración de Puntaría, etc.

11:05 h. Apertura das exposicións, mostras e paradas todo o día:
Menesteres de Ribeira; Historia da escritura e a imaxe impresa. Unha viaxe polo tempo; Casa da Navegación de Baiona; Réplica Museo Carabela A Pinta; As Labores de Calceta; Os Encaixes de Bolillos; Paradas dos Pobos Irmáns.

11:30 h. Paseo Ribeira:
Visita ás Paradas dos Pobos Irmáns: Palos de la Frontera, Santa Fe, Pornic, Vila do Bispo e Baiona.

12:00 h. Na Entrada do Parador de Baiona:
Saída do Gran Desfile Medieval polo Real Mercado coa participación de toda a animación da Festa da Arribada.

12:15 h. No Paseo Pinzón:
Exhibición no Terrario Exótico «O centauro». O encantador de serpes amósanos a pitón albina, a pitón jaguar, a pitón atigrada, a anaconda, a boa constrictor, a Iguana, as tortugas xigantes, os guacamaios, os agapornis e os loros de cola vinagre.

12:30 h. No Parque da Palma:
Exhibición de Esgrima Antiga e artes Marciais Históricas Europeas.
Explicación de armamento e clases a cargo da Sala Viguesa de Esgrima Antiga.

12:45 h. Na Praza do Rexemento:
Chegada do Desfile Medieval á praza coa participación de toda a animación da Festa da Arribada.

13:00 h. Na Praia Ribeira:
Gran Espectáculo da arte milenaria da Cetraría; falcóns e falcoeiros realizan os seus lances a cargo de Aguias de Valporquero.

16:00 h. Apertura das animacións nas prazas, rúas, paseos e xardíns:
Obradoiros de Artesáns; Gremios de Canteiros e Ferreiros; Alameda dos Aprendices; Campamento de Adestramento de Cabaleiros; Zona Playmobil Medieval; Photocall Medieval; Zona Ludopuzzle; Recuncho dos Monicreques; Campamento Circense; Parada das Aves de Cetraría; Granxa Medieval, O Alpendre dos Bois; A morada do Dragón Otto e as aves medievais; Parque de Aventuras Desafío Medieval; Parque de Atraccións Medievais; Contenda de Esgrima Histórica e mostra de Armas e Armaduras; Demostración de Puntaría, etc.

16:05 h. Apertura das exposicións, mostras e paradas todo o día:
Menesteres de Ribeira; Historia da escritura e a imaxe impresa. Unha viaxe polo tempo; Casa da Navegación de Baiona; Réplica Museo Carabela A Pinta; As Labores de Calceta; Os Encaixes de Bolillos; Paradas dos Pobos Irmáns.

16:20 h. Na Praia Ribeira:
Demostración de Tiro con Arco a cargo do Club Meigarco.

16:30 h. No Parque da Palma:
Combate de Esgrima Medieval: Representación dun xuízo por combate e duelos con espadas pola Sala Viguesa de Esgrima Antiga.

16:45 h. Nos Xardíns da Casa da Navegación:
«Desafío á gravidade, mastro chinés»: Insensible á vertixe e cun ritmo desenfreado o noso acróbata deixaranos sen alento.

17:00 h. Na Alameda Carabela Pinta:
Demostración da Danza Sacra Sufí. O bailarín Babli chegará ao transo, á unión coa divinidade, á fusión co todo.

17:15 h. Na Praza do Concello:
O Fakir Eduard, sorprenderanos co recoste sobre cravos, a introdución dunha espada pola gorxa e o seu tradicional cospe-lume.

17:30 h. Na Praia Ribeira:
Gran Torneo Medieval: Xusta, Tiro de venablos e Derriba de estafermo polo grupo de especialistas Hípica Celta.

18:00 h. No Paseo Pinzón:
Exhibición no Terrario Exótico «O centauro». O encantador de serpes amósanos a pitón albina, a pitón jaguar, a pitón atigrada, a anaconda, a boa constrictor, a Iguana, as tortugas xigantes, os guacamaios, os agapornis e os loros de cola vinagre.

18:05 h. Na rúa Carabela Pinta (campamento circense):
«Peronio Circus»: Espectáculo donde o acróbata combinará malabares e diferentes elementos de circo.

18:30 h. Nos Xardíns da Casa da Navegación:
«Tres dimensións, cubo aéreo»: o acróbata introducirase no interior do cubo tridimensional e mostraranos figuras acrobáticas inigualables.

19:30 h. No Parque da Palma:
Demostración da Danza Sacra Sufí. O bailarín Babli chegará ao transo, á unión coa divinidade, á fusión co todo.

20:00 h. Na Praia Ribeira:
·Representación teatral: «Arribada do Descubrimento».
Dramaturxia: Avelino Sierra | Dirección: Mónica Sueiro.
·Espectáculo de fotos de artificio.

21:30 h. Na Praza do Rexemento:
Espectáculo «Tenebrae». Espectáculo de lume nocturno donde un bruxo tratará de expulsar o mal de ollo e os malos espíritus.

23:00 h. Tres disparos de lombarda anuncian o remate do Real Mercado.

FESTA DA ARRIBADA

Domingo 3 de Marzo

10:00 h. Os canóns da Fortaleza anuncian o comezo da Arribada:
Asentamento de mercadores vidos de tódolos cantos do reino.

11:00 h. Apertura das animacións nas prazas, rúas, paseos e xardíns:
Obradoiros de Artesáns; Gremios de Canteiros e Ferreiros; Alameda dos Aprendices; Campamento de Adestramento de Cabaleiros; Zona Playmobil Medieval; Photocall Medieval; Zona Ludopuzzle; Recuncho dos Monicreques; Campamento Circense; Parada das Aves de Cetraría; Granxa Medieval, O Alpendre dos Bois; A morada do Dragón Otto e as aves medievais; Parque de Aventuras Desafío Medieval; Parque de Atraccións Medievais; Contenda de Esgrima Histórica e mostra de Armas e Armaduras; Demostración de Puntaría, etc.

11:05 h. Apertura das exposicións, mostras e paradas todo o día:
Menesteres de Ribeira; Historia da escritura e a imaxe impresa. Unha viaxe polo tempo; Casa da Navegación de Baiona; Réplica Museo Carabela A Pinta; As Labores de Calceta; Os Encaixes de Bolillos; Paradas dos Pobos Irmáns.

12:00 h. Na Alameda Carabela A Pinta:
Demostración da Danza Sacra Sufí. O bailarín Babli chegará ao transo, á unión coa divinidade, á fusión co todo.

12:15 h. Na Praia Ribeira:
Demostración de Tiro con Arco a cargo do Club Meigarco.

12:45 h. Nos Xardíns da Casa da Navegación de Baiona:
«Entre Estrelas», teas Aéreas: espectáculo donde se combina a maxia das cores coa beleza do movemento.

13:00 h. Na Praza do Rexemento:
O Fakir Eduard, sorprenderanos co recoste sobre cravos, a introdución dunha espada pola gorxa e o seu tradicional cospe-lume.

13:15 h. No Paseo Ribeira:
Gran Espectáculo da arte milenaria da Cetraría; falcóns e falconeiros realizan os seus lances a cargo de Aguias de Valporquero.

16:00 h. Apertura das animacións nas prazas, rúas, paseos e xardíns:
Obradoiros de Artesáns; Gremios de Canteiros e Ferreiros; Alameda dos Aprendices; Campamento de Adestramento de Cabaleiros; Zona Playmobil Medieval; Photocall Medieval; Zona Ludopuzzle; Recuncho dos Monicreques; Campamento Circense; Parada das Aves de Cetraría; Granxa Medieval, O Alpendre dos Bois; A morada do Dragón Otto e as aves medievais; Parque de Aventuras Desafío Medieval; Parque de Atraccións Medievais; Contenda de Esgrima Histórica e mostra de Armas e Armaduras; Demostración de Puntaría, etc.

16:05 h. Apertura das exposicións, mostras e paradas todo o día:
Menesteres de Ribeira; Historia da escritura e a imaxe impresa. Unha viaxe polo tempo; Casa da Navegación de Baiona; Réplica Museo Carabela A Pinta; As Labores de Calceta; Os Encaixes de Bolillos; Paradas dos Pobos Irmáns.

16:15 h. No Paseo Pinzón:
Exhibición no Terrario Exótico «O centauro». O encantador de serpes amósanos a pitón albina, a pitón jaguar, a pitón atigrada, a anaconda, a boa constrictor, a Iguana, as tortugas xigantes, os guacamaios, os agapornis e os loros de cola vinagre.

16:30 h. Na Praia Ribeira:
Gran Torneo Medieval: Xusta, Tiro de venablos e Derriba de estafermo polo grupo de especialistas Hípica Celta.

16:45 h. Na Capela do Convento (Praza Pai Fernando):
Concerto de música relixiosa do renacemento a cargo de «Camerata Più Bassa» (I).

17:00 h. Nos Xardíns da Casa da Navegación:
Mecendo o aire, aro aéreo: a maxia visual combinada coas acrobacias aéreas introducirá ao espectador nun mundo de poesía visual.

17:15 h. No Parque da Palma:
O Fakir Eduard, sorprenderanos co recoste sobre cravos, a introdución dunha espada pola gorxa e o seu tradicional cospe-lume.

18:00 h. Na Praia Ribeira:
·Representación teatral: «Arribada do Descubrimento».
Dramaturxia: Avelino Sierra | Dirección: Mónica Sueiro.

18:15 h. Na rúa Carabela Pinta (campamento circense):
«Peronio Circus»: Espectáculo donde o acróbata combinará malabares e diferentes elementos de circo.

18:30 h. Na Capela da Misericordia:
Concerto de música relixiosa do renacemento a cargo de «Camerata Più Bassa» (II).

19:15 h. Na Praza do Rexemento:
Demostración da Danza Sacra Sufí. O bailarín Babli chegará ao transo, á unión coa divinidade, á fusión co todo.

20:00 h. Na Praza do Rexemento:
Remate da festa a cargo de Troula Animación.

22:00 h. Tres disparos de lombarda anuncian o remate do Real Mercado.

FESTA DA ARRIBADA

ANIMACIÓN NAS PRAZAS, RÚAS, PASEOS E XARDÍNS DURANTE OS DOUS DÍAS.
(de 11:00 h. – 14:00 h. e de 16:00 h. – 20:00 h.)

Na Praza do Rexemento (Praza do Concello):
·»Obradoiros de artesáns» ferreiros, cesteiros, oleiros, cabaqueiros, zoqueiros, carpinteiros, fiadeiras, elaboración de instrumentos musicais.

Na Alameda Carabela Pinta (Rúa Carabela A Pinta):
·»Os Gremios de canteiros e ferreiros» traballando a pedra e o ferro mostran os seus oficios de antano.

·»Alameda dos Aprendices» con obradoiros infantís para os máis cativos: cuñaxe de moedas, olarías, tapices de época, escritura gótica, coiro, repostería medieval, lacrado, bordados, gravados en madeira e orfebrería.

·»Zona Playmobil Medieval»: Castelos, piratas, bucaneiros, príncipes e princesas, damas e cabaleiros, multitude de personaxes playmobil cos que xogar e soñar.

·»Ludopuzzles»: Mesas de puzzles de madeira. Máis de 30 xogos tradicionais de madeira para traballar o inxenio.

·»Campamento Circense»: Obradoiros donde aprenderanse habilidades motrices dos acróbatas como as bolas malabares, o prato chinés, os zancos e o monociclo. Pases: ás 12:00 h. e ás 16:00 h.

·»O recuncho dos Monicreques»: cos contacontos de:
·»Versemua e as historias» ás 13:00 h.
·»O dragón e a chama que enfriaba» ás 17:00 h.

·»Pintacaras Infantil»: Princesas, Cabaleiros, Fadas, Animais Fantásticos, etc. (Horario: 11 a 14 h. | 16 a 20 h.)

Nos Xardíns da Biblioteca (Rúa Manuel Valverde):
·»Campamento de Adestramento de Cabaleiros» en baquetas, derriba infantes, tambescos, carrusel medieval, carabela balancín, xogos populares, cucañas medievais, etc.

·»Photocall Medieval» con personaxes históricos: Os Reis Católicos, o indíxena, o crego e a meiga que pousan no recuncho do retratista.

No Paseo Ribeira (Entrada Parador):
·»A Morada do Dragón Otto e as Aves medievais»: recuncho donde pousa o dragón e as aves que durante o mercado sairán a pasear polas rúas acompañadas do druida, a princesa e as domadoras.

No Parque da Palma:
·»Parada das Aves de Cetraría», a cargo de Aguias de Valporquero, más dunha ducia de aves rapaces que repousan no seu pousadeiro: Moucho Real de Bengala, Moucho Nival, Moucho Africano, Curuxa común, Curuxa Gavilana Maorí, Curuxa negra, Aguia de Harris, Falcón Sacre Branco, Falcón Peregrino e Falcón Lanario.

·»O Alpendre dos Bois», mostra etnográfica sobre a vida do Boi en Galiza, carros, arados, apeiros de labranza e aparellos agrarios, etc.

·Parque de aventuras «Desafío Medieval»:
·Descenso en Tirolina.
·Torre multiaventura.
·Equilibrio no «Ponte mono ou paso do oso».
·Rocódromo.
·Descensos en rappel pola muralla da fortaleza.

·O Parque Medieval con:
·Atraccións medievais: A noria, o arco pirata, o carrusel, o tio-vivo, e as cadeiras voadoras.

·Contenda de Esgrima Histórica e mostra de Armas e Armaduras durante todo o día a cargo da Sala Viguesa de Esgrima Antiga. Esgrima Histórica: Ver horarios para recibir unha clase con espadas medievais e renacentistas. (Adultos e nenos).

·Demostración de puntería Club Meigarco: Tiro con Arco: Ver horarios para os disparos.

·Granxa Medieval e Terrario Exótico «O Centauro»: serpes, tortugas, loros, guacamaios, llamas, iguanas, ocas, patos, porco-espíns, coellos, cobaias, mapaches, raposos, burros e ponis.

Na Praia Cuncheira (Parque da Palma):
·Paseos en Camelos e Dromedarios pola praia Cuncheira.

FESTA DA ARRIBADA

EXPOSICIÓNS, MOSTRAS E PARADAS DURANTE TODO O DÍA
(de 11:00 h. -14:00 h. e de 16:00 h. – 20:00 h.)

Na Biblioteca Municipal (Rúa Manuela Valverde):
·»A historia da escritura e a imaxe impresa. Unha viaxe polo tempo».

Na Capitanía Marítima (Rúa Elduayen, 20):
·»Menestres de Ribeira». Mostra de aproximación ao mundo mariñeiro da vida de Baiona, a través das artes de pesca, embarcacións e os seus construtores na carpintería de Ribeira».

Na Casa da Navegación (Rúa Ventura Misa, 17):
·»Casa da Navegación de Baiona». Colección Visitable.

No Paseo Alfonso IX:
·»Museo Réplica Carabela A Pinta».

Na Casa do Reloxo (Viveiro de Empresas):
·»As labores de calceta»: mostra realizada polo grupo de mulleres de calceta de Baiona.
·»Os encaixes de Bolillos»: mostra realizada polo grupo de mulleres de calceta de Baiona.

Nos arcos do Paseo Ribeira (Paseo Ribeira):
·Paradas dos Pobos Irmáns cos produtos típicos de Palos, Santa Fe, Pornic, Vila do Bispo e Baiona.
·Parada «Os Ñoclos de Pinzón», Rosquillas Cristaleiro.
·Parada «As Tartas de Sarmiento» e o «Pan dos Cléricos» de Tu Pana Obrador.

Praza do Bo Xantar (Praza de Santa Liberata):
·Andurrial do bo xantar.

FESTA DA ARRIBADA

ANIMACIÓN NAS RÚAS E PRAZAS DURANTE TODO O DÍA.

·Pasarrúas musicais con xograres e segrares, zancudos e malabares a cargo de Troula Animación.

·Actuacións circenses e aéreos: danza Sufí, Peronio Circus, Tres Dimensións (cubo aéreo), Mecendo o Aire (aro aéreo), Entre Estrelas (teas aéreas), O Fakir Eduard e Desafío á gravedade (mastro chinés), a cargo de Leyenda Viva.

·Desfile do Dragón Otto e as 4 aves medievais acompañadas polo druida, a princesa e as domadoras, a cargo de Pablo Méndez, Compañía de Performances.

·Espectáculo Presagio, a cargo de Pablo Méndez, Compañía de Performances.

·Concerto de música relixiosa e profana do Renacemento: «Senhora do Mundo» Camerata Più Bassa. Parte I e II.

·Espectáculo de lume nocturno, «Tenebrae», a cargo de Kepler T&T.

DESCARGAR PROGRAMA EN GALEGO OU CASTELÁN

FESTA DA ARRIBADA

Anuncios