Os campións dos bolos celta reúnense en Mañufe

FOTO: ALBERTO RODRÍGUEZ // Algúns dos galardoados durante a gala.

A Federación Galega de Bolos, con Isidro Costas e José Rodríguez á cabeza, celebrou este sábado no Centro Cultural de Mañufe a súa III Gala do Deporte, na que se entregaron os trofeos e diplomas aos vencedores dos distintos torneos, campionatos e competicións de bolos celebradas durante a tempada 2018. Tamén se entregaron os trofeos correspondentes ao Torneo de Nadal da tempada pasada.

O bolo celta, coas súas variedades, deporte milenario, practícase en distintas zonas de Galicia repartidas polas catro provincias. Tamén se practica en ultramar, concretamente en centros galegos de Bos Aires e Montevideo, deporte levado a eses lares polos emigrantes do Val Miñor neses países. Con outra variante e sistema de xogo, tamén se practica no noroeste de Asturias e Madrid.

Ademais dos torneos organizados polas Federacións Española e Galega de Bolos, este ano disputouse un torneo internacional en Río da Prata (Bos Aires e Montevideo), no que participaron as seleccións española e galega e nos que aliñáronse 7 xogadores da nosa comunidade cuns resultados finais insuperables, xa que conseguiron os primeiros postos en todas as modalidades xogadas.

Entregáronse un total de 165 diplomas e 63 trofeos. Todos os galardoados, xogadores e clubs, das categorías pre-benxamín, benxamín, alevín, infantil, cadete, xuvenil, feminina, sénior e veteranos, pertencen á comunidade galega, en maior parte á provincia de Pontevedra e máis concretamente á zona sur. Tamén xogadores e clubs das provincias da Coruña e Lugo.

Tras a proxección dalgunhas fotos dos distintos campionatos internacionais, nacionais, rexionais e locais celebrados durante este ano, comezou a entrega de galardóns, da man dos alcaldes de Baiona, Gondomar e Nigrán, Ángel Rodal, Paco Ferreira e Juan González, o concelleiro de Deportes de Nigrán, Jose Luis Sanromán, e a Secretaria Xeral para o Deporte da Xunta de Galicia, Marta Míguez.

Primeiro entregáronse os diplomas dos distintos torneos internacionais, nacionais e rexionais correspondentes, nos que xa se fixo entrega dos trofeos no seu día, para terminar cos diplomas e trofeos dos torneos rexionais da tempada. Ademais entregouse o III Trofeo Galaico a medios de comunicación e institucións que foi instituído no ano 2016, e que foi concedido nesta edición a Telemariñas e ao Concello de Nigrán.

Ao finalizar a gala, conducida por Pepe Costas, os asistentes puideron gozar duns petiscos.

DIPLOMAS

Intermodal sénior 4º clasificado: Alberto González (Bolos Xunqueira)
3º clasificado.- César Cancelos (Bolos Xove)
2º clasificado: José Rodríguez (Bolos Mañufe)
Campión: Arturo Vigo (Bolos Xove
Intermodal veteranos 3º clasificado.- Alberto González (Bolos San Cibrán)
2º clasificado.- Jose Almeda (Bolos San Cibrán)
Campión:  Pedro Lago (Bolos Estivada)
Intermodal feminino 3º clasificada.- Blanca Lago (Bolos Estivada)
2º clasificada.- Ana Belén Rodríguez (Bolos Rega)
Campioa:  Paula López (Bolos Portameán)
Intermodal xuvenil 3º clasificado.- Daniel Álvarez (Bolos Baredo)
2º clasificado.- Samuel Ferreira (Bolos Rega)
Campión:  Daniel Alonso (Bolos Xove)
Intermodal cadete 3º clasificado.- Rubén Gameiro (Santiago Parada)
2º clasificado.- Pedro Hermida (Santiago de Parada)
Campión:- David Pintos (Bolos San Miguel)
Intermodal infantil Campión: Ismael Torres (Bolos San Cibrán)
Intermodal alevín Campión: Nicolás Míguez (Bolos Rega)
Intermodal benxamin Campión: Pablo Pintos (Bolos San Miguel)
España de equipos 1ª 3º clasificado.- Bolos Medialdea
España de equipos de 2ª 4º clasificado.- Bolos Camos
España de parellas 1ª 4º clasificados.- Abel Fernández-Fernando González (Bolos Ceán)
3º clasificados.- Adrián Rodríguez-Brais García (Bolos Urgal)
2º clasificados.- Abraham Rodríguez-Diego Pérez (Bolos Sobreiro)
España de parellas de 2ª 2º clasificados.- Samuel Ferreira-Gabriel Valverde (Bolos Rega)
Campións: Luis Rancaño-Javier Rodríguez (Bolos Xove)
España individual de 1ª 3º.- Roberto Paz (Bolos San Cibrán)
Campión: Jairo Fernández (Bolos Ceán)
España individual de 2ª 4º clasificado.- Moisés Rodríguez (Bolos Xove)
3º clasificado.- Javier Rodríguez (Bolos Xove)
Campión: Samuel Ferreira (Bolos Rega)
España feminino 4º clasificada.- Ana Belén Rodríguez (Bolos Rega)
2º clasificada.- Paula López (Bolos Portameán)
Campioa: Julia López (Bolos Xove)
España feminino por parellas 4º clasificada.- Paula López (Bolos Portameán)
3º clasificada.- Julia López (Bolos Xove)
Campioa: Ana B. Rodríguez (Bolos Rega)
España de veteranos 4º clasificado.- Manuel González (Bolos Urgal)
3º clasificado.- Alberto González (Bolos San Cibrán)
2º clasificado.- Jose Villamarín (Bolos Mañufe)
Campión: Jose Rodríguez (Bolos Mañufe)
España Super veteranos 2º clasificado.- Jose R. Martínez (Bolos Portameán)
España veteranos parellas 4º clasificado.- Jose Villamarín (Bolos Mañufe)
3º clasificado.- Santos Prado (Bolos San Miguel)
2º clasificados.- Marcelino Rodríguez-Urbano Sotelo (Bolos Xove/Bolos Camos)
Campións: Pedro Lago-Manuel González (Bolos Estivada/Bolos Urgal)
Copa España por equipos 4º clasificado.- Bolos Peitieiros
3º clasificado.- Bolos San Cibrán
2º clasificado.- Bolos Xunqueira
Campión: Bolos Ceán
España mixto por parellas 3º clasificadas.- Julia López-Miguel López (Bolos Xove)
2º clasificados.- Blanca Lago-Jose Rodríguez (Bolos Estivada/Bolos Mañufe)
España xuvenil individual 4º clasificado.- Cristian Prieto (Bolos Froxais)
3º clasificado.- Miguel López (Bolos Xove)
2º clasificado.- Samuel Ferreira (Bolos Rega)
Campión: Daniel Alonso (Bolos Xove)
España xuvenil por parellas 4º clasificados.- Julia López-Gabriel Valverde (Bolos Xove/Bolos Rega)
3º clasificados.- Matías Rajo-Raúl Rocha (Bolos Rega/Bolos Santiago de Parada)
2º clasificados.- Samuel Ferreira-Rubén Gameiro (Bolos Rega/Bolos Santiago de Parada)
Campións: Miguel López-Gonzalo Fernández (Bolos Xove/Bolos Santiago de Parada)
VIII Campionato Intercontinental individual 4º clasificado.- Daniel Gómez (Selección Galega de Bolos)
3º clasificado.- Roberto Paz (Selección Española de Bolos)
Campión: Jose M. Torres (Selección Galega de Bolos)
VIII Campionato Intercontinental por parellas 3º clasificados.- Roberto Paz-Adrián Rodríguez (Selección Española de Bolos)
2º clasificados.- Jairo Fernández-Daniel Gómez (Selección Galega de Bolos)
Campións: Jose M. Torres-Jose Rodríguez (Selección Galega de Bolos)
VIII Campionato Intercontinental por equipos Campións: Jose Manuel Torres, Jose Rodríguez, Jairo Fernández  e Daniel Gómez (Selección Galega de Bolos)

TROFEOS E DIPLOMAS

Nadal 2017 por parellas 4º clasificados.- David Alonso-Rafael Puga (Bolos Sobreiro/Santa Eulalia)
3º clasificados.- Ismael Fernández-Rogelio Bouzada (Bolos San Cibrán)
2º clasificados.- Javier Fontán-Sergio Fernández (Bolos Camos)
Campións.- Pablo Rodríguez-Jose Rodríguez (Bolos Mañufe)
Galego xuvenil 4º clasificado.- Cristian Prieto (Froxais)
3º clasificado.- Miguel López (Bolos Xove)
2º clasificado.- Samuel Ferreira (Bolos Rega)
Campión.- Daniel Alonso (Bolos Xove)
Galego cadete 4º clasificado.- Santiago Martínez (Bolos Portameán)
3º clasificado.- Pablo Cameselle (Bolos Urgal)
2º clasificado.- David Pintos (Bolos San Miguel)
Campión.- Gabriel Pereira (Bolos Urgal)
Galego infantil 4º clasificado.- Yeray Dios (Bolos Portameán)
3º clasificado.- Marcos González (Bolos San Cibrán)
2º clasificado.- Noa Vasconcellos (Bolos Portameán)
Campión.- Ismael Torres (Bolos San Cibrán)
Galego alevín 3º clasificado.- Yeray Pazos (Bolos Portameán)
2º clasificado.- Nerea Ferreira (Bolos Rega)
Campión.- Nicolás Míguez (Bolos Rega)
Galego benxamín 3º clasificado.- Iván Alonso (Bolos Estivada)
2º clasificado.- Juan C. Otero (Bolos Camos)
Campión.- Pablo Pintos (Bolos San Miguel)
Galego pre-benxamín 3º clasificado.- Iago González (Bolos San Cibrán)
2º clasificado.- Alyson Sánchez (Bolos Portameán)
Campión- Íker Costas (Bolos San Cibrán)
Liga Galega 1ª división 4º clasificado: Bolos Medialdea
3º clasificado: Bolos San Cibrán
2º clasificado: Bolos Belesar Urgal
Campión: Bolos Xunqueira
Liga Galega 2ª división 4º clasificado: Bolos Estivada
3º clasificado: Bolos Rega
2º clasificado: Bolos Camos
Campión. Bolos Ceán
Liga Galega 3ª División 4º clasificado: Bolos As Cancelas
3º clasificado: Bolos Baredo
2º clasificado: Bolos Portameán
Campión: Bolos Belesar Urgal
Galego individual 1ª 4º clasificado.- Sergio Fernández (Bolos Camos)
3 clasificado.- Inocencio Valverde (Bolos Xunqueira)
2º clasificado.- Jose Manuel Torres (Bolos San Cibrán)
Campión.- Diego Pérez (Bolos Sobreiro)
Galego parellas 1ª 4º clasificado.- Javier Parada-Brais García (Bolos Urgal)
3º clasificado.- Abraham Rodríguez-Diego Pérez (Bolos Sobreiro)
2º clasificado.- Roberto Paz-Jose M. Torres (Bolos San Cibrán)
Campións.- Manuel Mo-Vicente Mo (Bolos Estivada)
Galego individual 2ª 4º clasificado.- Samuel Ferreira (Bolos Rega)
3º clasificado.- Arturo Vigo (Bolos Xove)
2º clasificado.- Óscar Zapata (Bolos Rega)
Campión.- Jose M. Iglesias (Bolos Camos)
Galego parellas 2ª 4º clasificados.- Sócrates Campo-Adán Rodríguez (Bolos Xove)
3º clasificados.-Gabriel Valverde-Samuel Ferreira (Bolos Rega)
2º clasificados.- Manuel González-Jose Cameselle (Bolos Urgal)
Campións.-  Óscar Zapata -Jesús Suárez (Bolos Rega)
Galego feminino 4º clasificada.- Salomé Cardoso (Bolos Xove)
3º clasificada.- Ana Belén Rodríguez (Bolos Rega)
2º clasificada.- Paula López (Bolos Portameán)
Campioa.- Julia López (Bolos Xove)
Galego de veteranos 4º clasificado- Manuel González (Bolos Urgal)
3º clasificado.- Alberto González (Bolos Mañufe)
2º clasificado.- José Villamarín (Bolos Mañufe)
Campión- Jose Rodríguez (Bolos Mañufe)
Galego Super veterano 3º clasificado.- Arturo Rodríguez (Bolos Xove)
2º clasificado.- Fabio González (Bolos Arcasco)
Campión.- Jose R. Martínez (Bolos Portameán)
Galego mixto por parellas 4º clasificados.- Jenifer Lea-Vicente Mo (Bolos Estivada)
3º clasificados.- Laura González-Jose M. González (Bolos Camos)
2º clasificados.- Julia López-Miguel López (Bolos Xove)
Campións.- Blanca Lago-Jose Rodríguez (Bolos Estivada/Bolos Mañufe)

El pase de diapositivas requiere JavaScript.